OV kán reizigers geen verstorings­informatie geven

volgens de psychologie

OV-verstoringsinformatie kan niet beter want de denk- en computersystemen gaan niet uit van de reiziger maar van de oude techniek (papieren jaardienstregeling), gemakkelijk programmeren en van de realisering van marketing en management doelen. Dat was 30 jaar geleden zo (Verhoef, 1987), dat is nu zo en dat zal de komende tien jaar nog zo zijn. Wat politici en managers ook beloven, zeker tot 2020 zullen de borden regelmatig op blank gaan.

Analyse 1: OV verwijst naar voertuigtechniek, niet naar bestemmingen

De bewegwijzering op Amsterdam CS toont niet het doel van de reiziger maar de vervoerstechniek: rubberen wielen, stalen wielen, op het water of onder de grond. Deze informatie is zeer van belang voor de vervoerder. Je moet een buschauffeur immers niet met een boot door een metrotunnel sturen. bewegwijzering, pictogrammen, ns, amsterdam centraalDe picto­grammen geven het hoe aan:
onder de grond, met of zonder bovenleiding en over het water. De zeeboot betekent:
Amsterdam-Noord.

Bron: bewegwijzering Amsterdam Centraal station, 2008
.
Bron: Experimentele demo, Verhoef 2009, ©.
Naar top.

Analyse 2: OV gebruikt dynamische borden als statisch papier

De lay out van dynamische borden van het OV is dezelfde als die voor papier. Het OV gebruikt de mogelijkheden van een dynamisch bord niet.
 
Naar top.
Gebruik van dynamische mogelijkheden
Naar top.
Analyse 3: OV presenteert technisch inhoud

De structuur van de informatie in de bussenlijst rechts gaat uit van technisch denken en technische systemen.

 
  • Boven de kolommen staat welke informatie in die kolom staat. Deze informatie is voor de programmeur. Hij moet weten in welke kolom de informatie moet. De reiziger heeft die uitleg niet nodig. Hij begrijpt wel dat er niet staat: De tram naar 7B vertrekt om Amsterdam CS vanaf perron 15:15. Minder informatie betekent rustiger en goedkopere borden.

  • Op elke regel staat een voertuig. De bestuurder kan zo goed zien naar welk perron hij moet. Ook voor de programmeur is deze strakke systematiek gemakkelijk. Deze ordening lijkt het meest op de ordening in zijn database. Met twee loops heeft hij het hele scherm vol.
  • De lijngerichte benadering leidt tot 180°-fouten. De reiziger neemt lijn 1 maar raakt verder van zijn bestemming omdat hij lijn 1 in de andere richting had moeten nemen.

  • De borden tonen vertrekt om zoals gepland aan het begin van het jaar. Juist tijdens grote verstoringen is die tijd verleden tijd. Je kunt op het station dan beter de tijd tot vertrek tonen. Tijd tot vertrek is overigens ook te verkiezen wanneer er geen verstoringen zijn. Voor reizigers is dat vanzelfsprekend. Uit onderzoek blijkt dat het OV moet wennen aan die gedachte. Dat is begrijpelijk in het papieren dienstregelingsdenkmodel. Op papier kun je de tijd tot vertrek immers ook niet weergeven. Voor reizigers zijn de resultaten duidelijk.


  • Techniek als basis voor OV-informatie is duurder, geeft meer fouten bij reizigers en verlengt de reis van elke reiziger gemiddeld met 3,6 minuten, zo blijkt uit onderzoek (Verhoef, 2007).
    De regels boven tonen tijd van vertrek.
    De regels onder tonen voor dezelfde verbinding tijd tot vertrek.

    Bron: Amsterdam Arena.
    De dynamische mogelijkheden van de hedendaagse OV-borden worden vooral gebruikt om regels op te schuiven. Ook een andere vertrektijd en een ander perron lukt nog wel. Als de verstoring ingewikkeld wordt dan zet het technische uitgangspunt de ontwerper geheel op het verkeerde been zoals rechts te zien is. Dit lijkt de trein tot Nijmegen.
    Maar onderaan staat onopvallend dat de trein tot Arhnem rijdt.
    In Arnhem zal blijken dat daar overgestapt kan worden op ander vervoer naar Nijmegen.
    Als de informatie bestemmingsgericht zou zijn dan zou de tekst zijn:
    Nijmegen (aankomstvertraging 30 min).
    Het probleem is overigens niet alleen dat de borden technisch geen andere dienst dan de geplande kunnen tonen. Ook de verkeersleider heeft geen mogelijkheden iets anders te tonen dan de geplande dienstregeling. Bij een ernstig verstoorde dienstregeling kán de verkeersleider we een creatieve oplossing verzinnen maar met de huidige middelen kan hij de reiziger daarover niet informeren. Met een bestemmingenbord is dat voor de verkeersleider eenvoudig.
    Naar top.
    Analyse 4: Reisinfo-borden krijgen een ander doel Overige reizigeronvriendelijke kenmerken van dit bord zijn:



    Opvallendheid kan de vervoerder ook gebruiken voor onverwachte en afwijkende informatie, zoals de rolbandaanwijzer rechts ruim 40 jaar geleden deed en voor sturing van de aandacht.nieuwe ns perron treinen aanwijzer cta NS perron treinaanwijzer, type rolband (in gebruik tot omstreeks 1985)

    De kleur rood wordt gebruikt voor onverwachte en afwijkende essentiële reisinformatie, zoals:
    Achterste deel blijft in.

    Bron: NS perron treinaanwijzer, type rolband (in gebruik tot omstreeks 1985).
    Aandacht sturen in het dagelijks leven


    Psychologie achter aandacht sturen.
    Naar top.


    Het kán wel

    Wanneer reizigers en politiek onmiddellijk verbetering van reisinfo tijdens verstoringen eisen dan komt er meer herkenbaar OV-personeel en meer koffie op het station. Ook plaatsen vervoerders meer paper based dynamische borden.

    Dit alles kan de reis­informatie tijdens verstoringen niet verbeteren.
    utrecht cs verstoring dynamische panelen openbaar vervoer

    Meer van het oude lost problemen niet op. Vijf verschillende dynamische systemen in het blikveld van een groot deel van gestrande reizigers: het meest verstoringsgevoelige knooppunt (Utrecht CS). Toch geen informatie bij ernstige verstoringen.

    Als er wel informatie zou zijn dan zijn juist minder schermen nodig omdat er bij een grote verstoring minder treinen rijden.

    Bron Utrecht CS, 2010.
      Toch is het niet moeilijk reizigers goed te informeren, met name bij verstoringen. Bovendien kan het goedkoper zoals blijkt. De basis moet dan wel zijn het waarnemen en denken van de reiziger. Maar er is meer dan deze gezond-verstand-psychologie. De strategie van vervoerders nu is bijvoorbeeld paternalistisch en gaat uit van het dienst­regelings­boekje. De vervoerder beslist wat de reiziger moet doen. Een andere strategie is een informatie­verstrekkende strategie waarbij de werkelijkheid op dat moment leidend is. De vervoerder geeft informatie waarmee de klant kan beslissen wat te doen. Een beslisser moet de zekerheid van informatie weten. Het bord bovenaan op deze pagina geeft op verschillende wijzen de zekerheid. De reiziger kan dan de alternatieven wegen: Kies ik voor een lange maar zekere reis naar huis of een korte maar onzekere reis.
      Een andere organisatievorm of druk vanuit de media en de politiek geeft geen goede reisinformatie. Goede reisinformatie krijg je alleen door eenvoudige beschikbare kennis van het waarnemen en het denken van de reiziger toe te passen. Lastig is wel dat het OV net nieuwe dynamische systemen aangeschaft heeft, deze geprogrammeerd heeft alsof deze de informatie op papier komt en uitgaat van een onveranderlijke jaar-dienstregeling. Het is dus te verwachten dat het ontbreken van informatie bij grote verstoringen de komende jaren nieuws zal blijven, net als in 1987, de winter van 2010, de winter van 2012 en winters die nog komen.
    Naar top.

    Literatuur

    Mul, J. De, (2007). Cyberspace Odyssee Kampen: Klement.

    Verhoef, L.W.M., (2007). Why designers can’t understand their users Developing a systematic approach using cognitive psychology. Utrecht: Human Efficiency. www.humanefficiency.nl/designers_understanding.shtml

    Verhoef, L.W.M. (1987). De bediening van een flexibel informatiesysteem. Utrecht: PZ 2.4. CAE. De nieuwe dynamische palet borden zijn tijdens verstoringen niet bruikbaar. De borden gaan blank was toen de conclusie.

    Naar top.


    Meer denkpsychologie voor public info design


    Public infowayfinding signing

    Public infohistory futur train and public transport ticket vending machines

    Public infopublic transport space structure wayfinding signposting

    Public infodesign company logo icon pictogram

    Public infodesign company logo aegon icon pictogram

    Public infosignposting wayfinding signing arrows

    Public infopublic transport space structure wayfinding signposting

    Public infopublic transport space structure wayfinding signposting

    Public infowayfinding signposting signing

    Public infobewegwijzering borden icons pictogrammen verdwalen

    Public infocovid-19, corona

    Public infoleren verkeersborden toekomst rijexamen psychologie

    Public info public transporttrain ticket vending machines

    Public info public transportNaming public transport lines for passengers

    Public info public transportpublic transport information on dynamic panels

    Public info public transportcompany identity en marketing versus noodzakelijke reizigers informatie

    Public info public transportmarketing company identity

    Public info public transport

    Public info public transportdelay announcement departure public transport dynamic indicator

    Public info public transportpublic transport dynamic indicators history future

    Public info public transportpublic transport dynamic indicators history future

    Public info public transporticonen pictogram beelden op verkoopautomaten

    Public info public transportopenbaar vervoer vertrektijden dynamische panelen vertraging verstoring

    Public info public transport ovchipuser experience questionaire research

    Public info public transport ovchipov-chipkaart in-checken out-checken

    Public info public transport ovchipov-chipkaart check-out check-in

    Public info road trafficTom Tom infographics car navigation

    Public info road trafficother train accidents level crossings

    Public info road trafficNaming ring roads

    Public info road trafficcar park indicators

    Public info road trafficwrong way driving traffic signs

    Public info road traffictom tom navigatie auto planning

    Public info road trafficverkeer vrachtwagen tachograaf rijtijden

    Public info road trafficleren verkeersborden toekomst rijexamen psychologie

    Public info waterwaypictogram muster station assemply point IMO ferry signing

    Public info waterwayvaarweg verkeersborden aanleggen watersport

    Toekomst geldparkeren betalen elektronisch toekomst parkeerautomaat road traffic



    Naar top.



    Behalve psychologie voor GUI en web ook psychologie voor:

    Contact


    +31 (653) 739 750
    Parkstraat 19
    3581 PB Utrecht
    Nederland

    leonardverhoef@gmail.com
    Kamer van koophandelnummer: 39057871, Utrecht.
    Naar top.